Pred ôsmimi rokmi bola na tomto mieste len vysoka tráva, zopár stromov a žiadne kvetiny. Bola to moja prvá záhrada, kde som začala spoznávať rastliny, sadiť a objavila som v sebe dušu záhradkárky. Vlastne aj môj blog sa zrodil na tomto mieste. O tri roky neskôr sme sa však presťahovali “o dom ďalej” (takmer doslova) a táto chalúpka so záhradou dnes patrí mojim rodičom. Poďte sa pozrieť, ako sa prázdna záhrada vďaka ich šikovným rukám zmenila na príjemnú oázu oddychu.
“Vždy som túžila žiť v domčeku s malými okienkami, modrými dekoráciami a červenými muškátmi. Sen sa mi splnil až pred časom, na dôchodku, keď sme s manželom vymenili náš veľký dvojgeneračný dom za storočnú chalúpku na maďarskom vidieku.”
Mamka
Na pozemku sa nachádzajú dve stavby – tradičný gazdovský dom a malý hosťovský domček, ktorý je samostatnou bytovou jednotkou. V záhrade bolo pôvodne len zopár stromov a jeden prerastený krík. Na fotke “pred” z roku 2015 to síce nevidieť, ale v kríkoch pred domčekom sa schovávala hŕba stavebného odpadu. Po jeho odprataní sa terén vyrovnal a vzniklo miesto na záhradné sedenie. Prerastený ker sa prestrihaním vytvaroval na strom – je to kalina obyčajná. Na jar má nádherné veľké biele kvety, ktoré pripomínajú snehové gule.
Pred domčekom vznikla aj malá skalka. Jej dominantou je okrasná slivka, ktorá je na jar obsypaná ružvými kvetmi a počas sezóny má červené lístie.
Rodičia dom oživili náterom. Nevýrazná chalúpka sa zmenila na rozprávkovú za pomoci sýtej modrej farby. Tou namaľovali okolie okien, sokeľ, rínu, sud na vodu a ďalšie doplnky dokonca aj kvetináče.
Najobľúbenejšou časťou záhrady je kamenný chodníček. Vznikol na úzkom priestore medzi domom a domčekom. Bol vyrobený len za pomoci kameňov, štrku, piesku a fólie proti prerastaniu buriny. Nepoužíval sa žiaden iný spojovací materiál. V medzerách medzi kameňmi sa postupne začal vytvárať mach, vďaka ktorému chodník vyzerá ako by tu bol už celé roky. Pozdĺž neho sú vysadené kamenné ruže a rôzne skalničky. Rastú tam aj rôzne druhy floxu, ktoré na jar vytvoria kvitnúci koberec.
Koncom leta zas pri chodníku kvitnú rudbekie. Mamka pestuje tento kvet na niekoľkých miestach v záhrade. Má ho veľmi rada, pretože je nenáročný, rýchlo sa rozrastá a dlho kvitne.
Kedže kvetín nie je nikdy dosť, tak mamka neustále uberá z trávnika a rozširuje okrasné skalky.
V záhrade sa nachádza zaujimavý strom – judáš, ktorý je obzvlášť výnimočný pre mňa a manžela. Na našej svadbe sme od hostí nechceli žiadne kytice. Namiesto nich sme gratulantov poprosili o rastliny, ktoré zasadíme v záhrade a budú nas tešiť dlhé roky. Moji rodičia nám darovali Judáša. Keď sme ho sadili, tak sme netušili, že sa budeme raz sťahovať.
Judáš kvitne skoro na jar. Je obsypaný drobnými kvetmi cyklámenovej farby. Po odkvitnutí strom nahodí listy v tvare srdca. Celú sezónu sú zelené a na jeseň sa prefarbia do nádherných odtieňov žltej a červenej farby. Mamka strom upravuje strihaním. Vznikola z neho zaujimavá skríša pre našu Hannah. Má v nej svoje malé záhradné posedenie aj so stolom.
Ocko sa na dôchodku začal venovať tvorbe z dreva. Vyrába drevených škriatkov, vtáčie búdky, kvetináče či misky z kúskov dreva. Nevyrába ich na predaj, len ako milý darček pre rodinu a priateľov.
Týmto dreveným postavičkám sme dali meno Hundroš. :)
Drevené kvetináče sú vyrobené z kúsku dreva, ktorý vyčistil od kôry a vydlabal stred. Celý kus dôkladne prebrúsil, ošetril proti škodcom a nalakoval priesvitným matným lakom. Z konárika napílil dva rovnaké kúsky dreva, ktoré slúžia ako nohy. Ošetril ich rovnakým spôsobom a nakoniec ich prišruboval ku kvetináču.
Na fotke môžete vidieť ozdobnú misu, ktorú vyrobil pre mňa. Priebežne v nej dekorácie obmieňam a využila som ju aj ako základ pre originálny adventný svietnik.
K starému a ošarpanému múru sme vysadili brečtan. Za tie roky sa už rozrástol a múr pekne prekryl. Na tomto mieste už rástla moruša biela, ktorá bohato rodí každý rok. Pred plotom stále niečo kvitne. Najprv to sú primulky, tulipány a srdcovky, neskôr pivonky a hosty.
” V zimných mesiachoch, keď nemôžem robiť v záhrade, sa cítim nešťastná a chorá, no s príchodom jari všetky problémy končia. Keď vidím prvý šafrán a snežienky, tak mi poskočí srdce. Práca v záhrade ma upokojuje a lieči. “
Mamka
Chalúpka sa vykuruje kachľovou pecou a preto je poriadna zásoba suchého dreva nevyhnutná. Drevo je zároveň krásnou dekoráciou. Viac informácií o výhodach kachľových pecí si môžete prečítať v samostatnom článku: Kachľová pec ako funkčný a dizajnový prvok interiéru.
Kameň pred domom má tiež svoj príbeh. Vyzerá “len” ako dekorácia, ale jeho primárným učelom je ochrana domu pred prípadnou nehodou a nárazom. Dom nemá predzáhradku a stojí rovno na ulici. Niekoľko rokov pred tým, než sme ho kúpili, doň raz narazilo auto. Nechceli sme nič riskovať a tak manžel zabezpečil túto štýlovú bariéru. :-) Kameň slúži aj ako lavička, na ktorej pravidelne posedávame s babkou, kým sa Hannah na ulici bicykluje. Kameň skrášľujú samorasty a rôzne druhy skalničiek. Často si ho fotia turisti, ktorí prechádzajú okolo.
Moji rodičia sa celý život venujú záhradníčeniu a vložili do svojej záhrady vložili kus vlastného srdca. Mám to tu veľmi rada a vždy sa tu rada vraciam. Dúfam, že vás dnešný článok inšpiroval. ❤️
Pozrite si ďalší zo sekcie Viki na návšteve – Vila LuJano.
Želám pekný deň.
Viki