Za čias našich prastarých a starých rodičov nechýbala kachľová pec v žiadnej domácnosti, kde ju každý deň využívali nielen na kúrenie, ale aj na varenie, pečenie či sušenie. Takýto spôsob vykurovania má množstvo výhod a preto sme sa pre výstavbu pece rozhodli aj my.

Bolo to potom, čo sme si už zopár rokov v našom dome odžili a zhodnotili sme, čo bude pre naše bývanie najlepšie. Doteraz sme celý dom vykurovali krbom s výmennikom, kedže rozvody radiátorov sú v celom dome. Vzhľadom na veľkosť domu a výšku stropu v obývačke sa nám táto možnosť ukázala ako veľmi neekonomická.

Teplo z krbu ohreje vodu v radiátoroch, ale značné množstvo tepla uniká von komínom a nejedná sa o efektívne vykurovanie. Ak na oheň neprikladáte, tak voda vychladne a teplota v interiéri začne postupne klesať. Zároveň tento spôsob kúrenia je vzhľadom na výmenník plne odkazáný na elektrickú energiu. Pri dlhších výpadkoch elektriny (napr. spôsobenými zlým počasím) je krb nepoužiteľný, ak nemáte záložný zdroj energie. Preto sme zvážili všetky možnosti a rozhodli sme pre výstavbu kachľovej pece.

V krátkosti pridávam výhody a aj nevýhody kachľových pecí:

Výhody:

  • nie je odkázaná na elektrickú energiu (ak v nej nemáte zabudovaný výmenik na vodu)
  • maximálne využitie tepla, kedže môžeme v nej zároveň kúriť, piecť a na vrchu sušiť ovocie, bylinky, huby, zeleninu či prírodniny
  • má dlhý interval prikladania na oheň – do pece stačí prikladať drevo každých 12 až 24 hodín, pričom teplo sa uvoľňuje postupne počas celej doby
  • vynášanie popola raz za jeden až dva týždne
  • dlhá životnosť – pri správnom používaní vydrží desiatky rokov a jej životnosť sa dá ešte predĺžiť rozobratím, vyčistením a znovupostavením
  • funkčný a zároveň dizajnový prvok interiéru – každý kus je originál prispôsobený potrebám interiéru (veľkosť, tvar) a preferenciám zákazníka ( farba či kombinácia farieb, reliéf kachlíc, dizajn dvierok a ďalších doplnkov.)

Nevýhody:

  • vysoké počiatočné náklady, ktoré sa počítajú v tisíckach eur
  • veľká hmotnosť – môžete ich postaviť len na mieste s dostatočnou nosnosťou podkladu
  • dlhšie zahrievanie – ak založite oheň vo vychladnutej peci trvá pár hodín, kým sa poriadne nahreje a začne vyžarovať teplo do miestnosti.

Samotnej realizácii predchádzalo niekoľko mesiacov plánovania, komunikácie s kachliarom a zháňania materiálu. Len na kachlice sme čakali takmer pol roka. Každý kus je totiž ručne vyrobený originál z Takács kerámia. Na výber máte obrovské množstvo farieb aj vzorov kachlíc, ale aj dvierok, kovaní a dalších doplnkov. Môžete si vyskladať jedinečný kúsok, ktorý sa presne hodí do vášho interiéru.

My sme vsadili na jednoduchosť. Na našu pec bolo použitých 318 kachlíc v maslovej a čokoládovo hnedej farbe. Okrem toho manžel zabezpečoval ďalší stavebný materiál – komínové a šamotové tehly, piesok, špeciálnu hlinu a škridle. Nebolo toho málo, kedže máme postavenú takmer dva a pol tonovú akumulačnú pec. Svojou veľkosťou patrí k tým nadrozmerným. U nás sa jednalo o špeciálny projekt vzhľadom na veľký, otvorený interiér.

Na výstavbu pece sme si zavolali majstrov z Maďarska, ktorí v našej rodine postavili už niekoľko pecí. Hlavný majster sa venuje tomuto remeslu už takmer 60 rokov a postavil už tisícky kachľových peci. Sme poctení, že takýto skúsený majster súhlasil, že nám postaví jeden z posledných kachľovcov vo svojej kariére.

Výstavba pece až po finalizáciu (čistenie a špárovanie) trvala šesť dní, kedy páni majstri neúnavne pracovali od skorého rána až do večera. Každá kachlica prešla úpravou, kedže sa jedná o ručne vyrobené originály. Najprv museli každú z nich osekať od nadbytočného materiálu a neskôr ich individuálne prispôsobiť na konkrátne miesto. Denne pribudli na peci maximálne dva rady, kedže náročnejšie úseky sa museli nechať aspoň počas noci preschnúť.

Na mojich sociálnych sieťach ste sa ma pýtali, či ideme rušiť krb. Nie, krb ostáva tam, kde je. Stále bude slúžiť na vykurovanie poschodia, kde máme dve izby. Stavba kachľovej pece vedľa krbu je ďalším z mnohých netradičných riešení v našom dome. :-)

Tento článok uverejňujem až s odstupom niekoľkých mesiacov, kedže sme chceli pec odskúšať počas vykurovacej sezóny. Ako sa teda žije s kachľovou pecou?

S vykurovaním sme začali počas chladnejšej jesene, kedy neboli mínusové teploty. Oheň sme v nej robili raz za 24 hodín a v interiéri sa udržala počas celej doby veľmi príjemná teplota. Nakoľko žijeme v 120 ročnom kamennom dome, ktorý nie je tak dobre izolovaný ako moderné domy, sme s príchodom mrazov museli začať kúriť každých 12 hodín. No napriek tomu sme oproti kúreniu krbom ušetrili obrovké množstvo dreva.

Ten istý objem dreva, čo nám v krbe s výmeníkom urobí teplo na 2-3 hodiny v dvoch izbách na poschodí znamená v kachľovci stabilné teplo počas 12 hodín na celom prízemí. Kachľovec vykuruje obývačku, jedáleň s päťmetrovým stropom, kuchyňu a ešte aj celú chodbu, čo je oproti izbám 5x viac objemu vzduchu. Pec uvoľňuje teplo postupne a príjemným sálavým teplom nevyhrieva len vzduch, ale aj steny a objekty v interiéri. Jedná sa o jednu z najzdravších foriem vykurovania.

Okrem toho teplo z pece využívame ešte aj na sušenie. V minulosti som sa o to pokúšala, na radiátore ale vždy mi vzhľadom na nerovnomernú teplotu prírodniny začali plesnivieť. Na peci je teplota stabilná, takže môžem bez obáv sušiť pomaranče, jabĺčka, banány, huby, bylinky, zeleninu na domácu vegetu alebo vlhké prírodniny, ktoré potrebujem ku kreatívnej tvorbe. Okrem toho je veľmi príjemné si sadnúť počas dňa na stolček pri peci a vyhrievať si kríže.

Veríme, že nám bude dobre slúžiť dlhé desaťročia. :)

Viki

Share This