Ako každá prvorodička som absolvovala dilemu – v ktorej nemocnici budem rodiť. Hádajte, kde som nakoniec skončila? V tej, na ktorú som na začiatku ani nepomyslela! V tomto článku nájdete moje komplexné hodnotenie Gynekologicko – pôrodnického oddelenia v Starej nemocnici v Košiciach. Strávila som tu viac ako dva týždne …


Primárne som bola rozhodnutá pre Novú nemocnicu vzhľadom na to, že v prípade akýchkoľvek komplikácii je pre dieťa najlepšia. Preto som bola odhodlaná, že pôjdem rodiť tam. Až do momentu, kedy som tam absolvovala vyšetrenie prietokov. Vtedy som si nie len ja (ale aj ďalšie tehule) „užila“ dosť tohto prostredia a aj prístupu personálu… Neochota, nezáujem, rodinkárstvo (predbehli nás ženy, ktoré sa odvolali na známosti lekárov), nehovoriac o nekonečnom čakaní a o prístupe lekára sa radšej ani nevyjadrujem. Moje skúsenosti mi potom potvrdilo ešte niekoľko ďalších žien. Zároveň som bola z rôznych strán ubezpečovaná, že pri normálnej, bezproblémovej gravidite sa nemusím stresovať o zdravie dieťaťa. Vraj nemám hneď myslieť na najhoršie…

Personál / prístup

Počas môjho pobytu v Starej nemocnici som stretla naozaj veľmi veľa lekárov, sestričiek a ďalšieho zdravotného personálu. V zásade som s ich prístupom a starostlivosťou spokojná, až na pár nepríjemných výnimiek. Asi ako všade, tak aj tu stretnete viac, či menej (ne) príjemných ľudí …

Obzvlášť musím pochváliť sestričky na gynekologickom oddelení, na ktorom som dosť dlho ležala na „čakačke“ :-D. Čo smena, to skvelá, milá, usmievavá sestrička, ktorá sa o Vás celý deň ochotne a neúnavne stará. Lekári na vizite, či poradni už takí usmievaví síce neboli, ale napriek tomu má človek pocit, že svoju prácu robia radi. Niektorí sú ukecanejší, usmievavejší a povedia Vám toho viac, iní zas menej. Veľmi by som chcela vyzdvihnúť doktora Kamila Hatiara, ktorý bol vždy veľmi milý, ochotný, usmievavý a naozaj prejavoval o pacientov záujem. Nepríjemnú skúsenosť mám s lekárkou, ktorú som v službe zažila len jeden deň, počas ktorého ma dvakrát vyšetrila. Bola veľmi milá, preto ma o to viac prekvapilo jej sadistické vyšetrenie, po ktorom som mala slzy na krajíčku a bolesti ešte dva dni… Nebolo to celkom v poriadku vzhľadom na to, že mi v ten istý deň robil iný lekár to isté vyšetrenie a vôbec to nebolo také bolestivé a drastické…

Foto: Takto vyzerá v Starej nemocnici I.doba pôrodná. Tu som strávila v deň pôrodu 7 nekonečných hodín. Hneď vedľa sú toalety a sprcha. 

Na pôrodnej sále som sa zastavila „rodiť „ jedno dieťa až dvakrát :-D (samozrejme len raz s úspešným koncom), preto sa pri mne vystriedalo aj viac personálu. V zásade boli všetky sestričky aj lekári veľmi milí. Stretla som len jednu nepríjemnú sestričku, ale našťastie tá sa mi až tak nevenovala. Veľmi chcem pochváliť pôrodnú asistentku Mariku, ktorá ma sprevádzala celý môj pôrodný deň a bola neskutočná! Veľmi milá, ochotná, spolu sme dýchali a aj tlačili :))) Mala som pocit, ako by som pri sebe mala maminu. Rodila ma službukonajúca mladá lekárka myslím, že sa volala Macková (pred tým som s ňou ani nemala skúsenosť). Nemôžem sa sťažovať, ja aj malá sme v poriadku, ale mohla viac komunikovať, hlavne pri šití by som to bola ocenila. Nakoľko to bolo dlhé a bolestivé. Cítila by som sa lepšie, keby mi aspoň sem tam povedala čo robí, prípadne, ako dlho ešte atď. Bola to nekonečná pol hodina ďalších múk …

Foto: “Miesto činu” – ak vás už zoberú ku koze, tak viete, že o chvíľu to už budete mať za sebou … :) 

Na oddelení šestonedelia som v podstate zažila sestričky len noc po pôrode, kedy sa pacientkam zvlášť venujú (prvá návšteva sprchy po pôrode je za ich asistencie). Zvyšok pobytu som však nemala komplikácie, preto som ich stretla len na skok pri vizitách ráno a večer (tak isto aj lekárov, kedy to “tam dole” skontrolovali). Kedže pri popôrodnom pobyte sa celé dni staráte o bábo sama a o vás sa už v podstate nikto nestará. Samozrejme, ak ste v poriadku.

Foto: Detičky vám vždy večer krásne upravia. Mne (aj návštevám) sa najviac páčili retro košieľky, ktoré im obliekali :) Detičky v nich boli rozkošné. 

Na novorodeneckom som stretla len dve milé sestričky. Jedna bola pri mojom pôrode – hneď po pôrode mi Hannah dala na brucho a po zošití mi ju doniesla na prvé “zoznamovacie” kojenie. Druhá mi na izbe (zrejme ako prvo-rodičke) dala “školenie”, ako sa starať o bábo – prebaliť atď. Ostatné sestričky z novorodeneckého oddelenia, ktoré nám brali a nosili detičky na hygienu, prípadne na vyšetrenia, boli nepríjemné a neochotné. Tak isto aj staršia detská lekárka, ktoré mala byť na dôchodku už aspoň 10 rokov… Človek sa cítil, že ich obťažuje. Musím však veľmi vyzdvihnúť primárku novorodeneckého oddelenia. Takú milú, dobrú a ochotnú lekárku som už naozaj veľmi dlho nestretla!

Detičky nám počas pobytu brali na rôzne vyšetrenia a priebežne nás informovali o tom čo zistili. Naozaj som mala pocit, že sa o nich starajú. A to je podľa mňa super. Napríklad našej malej pri ortopedickom vyšetrení zistili, že mala v brušku veľmi neprirodzene skrčené nožičky, a preto musíme s nimi cvičiť. Okamžite mi sestrička z ortopédie prišla ukázať ako na to. Chválim tiež ďalšiu super službu – už v nemocnici malej prepichli ušká. Robí to len primárka novorodeneckého oddelenia (tá milá vyššie spomínaná) a len v deň, kedy vás prepustia z nemocnice. Musíte mať šťastie, aby mala práve vtedy službu. Potrebujete mať 24 hodín namočené náušničky v liehu a 10 eur. Veľmi som sa bála, že malá príde urevaná, ale opak bol pravdou.

Nemocnici by som vytkla to, že už ubolená v nemocnici ste matkou na plný úväzok a ak chcete isť na raňajky, obed, večeru či do sprchy musíte poprosiť spolubývajúce, aby vám dieťa postrážili. Na novorodeneckom vám ho zoberú len za predpokladu, že nemáte spolubývajúcu (čo je veľmi nepravdepodobné) alebo ak má dieťa nejaký problém. Raz sa nám dokonca stalo, že sme so spolubývajúcou ostali bez jedla, nakoľko sme obe naraz kojili a nestihli sme isť na večeru. Po kojení už bola jedáleň prázdna a po večeri ani stopa …

    Ubytovanie

Priznám sa, že Starú nemocnicu som si pamätala, ako starú, socialistickú, špinavú budovu z čias tak 12 rokov dozadu, kedy tam naposledy rodila moja sestra. Pri prvej návšteve poradne som bola veľmi milo prekvapená, keď som vstúpila do vstupnej haly monobloku a zbadala všetku tú novotu. Cítila som sa, ako na súkromnej klinike. O to príjemnejšie bolo zistenie, že aj gynekologicko – pôrodnické oddelenia sú kompletne prerobené. Izby pekné, čisté a vybavené novým nábytkom.

Foto: Vľavo posteľ na gynekologickom oddelení (tri postele na izbe + stôl a stoličky), napravo izba na šestonedelí (taktiež tri postele na izbe + prebaľovací pult a detské postieľky).

Trochu som sa obávala spŕch a sociálnych zariadení, ale taktiež som bola veľmi milo prekvapená. Za celú dobu boli udržiavané v čistom stave. Teplá sprcha v nemocnici bola zakaždým vrcholom môjho dňa :-). Za celý pobyt sa stalo len raz, že bolo všetko špinavé, kedže v noci prišiel akútny, krvácajúci prípad a nestihli to všetko okamžite upratať …

Foto: Sociálne zariadenia na gynekológii a na šestonedelí boli relatívne nové a čisté.

Momentálny trend je tzv. „nadštandardná izba“, o ktoré sa ženy pretekajú. Osobne týmto ženám na nich vôbec nezávidím, napriek tomu, že majú oproti nám hneď niekoľko výhod. Na nadštandardných izbách majú celú izbu pre seba, posedenie pre návštevy, vlastnú sprchu a toaletu, veľkú chladničku (my ostatné máme malú barovú ktorá je pre nás všetkých), rýchlovarnú kanvicu a aj telku. Poviete si super :). Ale ja si poviem, že nič z toho mi nestojí za tú samotu. Je pravda, že návštevy sú komfortnejšie, kedže máte súkromie, ale väčšinu času ste aj tak sama… S dievčatami na izbe vždy nájdete aspoň kúsok spoločného, takže niekedy vám hodina, či dokonca hodiny neskutočne rýchlo zbehnú. Čo môže byť v nemocnici viac, však? :)

Foto: Vľavo postieľka na šestonedelí, ktorú dostanete pre bábo (slúži aj ako “kočík” keď idete za návštevou do jedálne). Vpravo rozvoz bábätiek na večernú hygienu – najurevanejší a najrozkošnejší vozík široko ďaleko :D .

Čo sa týka pôrodného a popôrodného oddelenia, tak sú tiež na vysokej úrovni. Všetko je taktiež nové a čisté. Pre detičky dostanete takéto postieľky. Ak máte šťastie a ste na oddelení, kedy tam nie je pôrodný boom, tak máte k dispozícií nemocničné košele. Sú k dispozícií na chodbe, a ak potrebujete čistú, tak si ju jednoducho zoberiete, kľudne aj dvakrát za deň. Ak je však plné oddelenie, nie je ich dostatok, a musíte používať svoje. Oblečenie pre detičky si do pôrodnice baliť nemusíte. Celé ich oblečú.  Každý večer vám deti zoberú na večernú hygienu a vrátia sa krásne vymuývané a vyobliekané. Stačia vám jednorazové plienky, utierky a krém na riťku.

Foto: Jedáleň na gynekologickom oddelení. Na popôrodnom oddelení je takmer rovnaká.

Stravovanie

Raňajky a večere sú väčšinou suchšie. Niekdy nás však okrem masla potešili aj nátierkou, plátkom syra alebo šunky. Ale výnimočne predsa bolo aj mlieko alebo kakao. Ako bonus je niekedy ovocie, jablkové pyré alebo keksy. Najlepšie je, že máte k dispozícií chladničku pre pacientky, takže môžete mať nejaké skromné zásoby, ktorými si obohatíte jedálničiek. Buď vám ich donesie návšteva, alebo si ich môžete skočiť kúpiť samé (teda samozrejme podľa individuálneho zdrav. stavu). Obedy boli väčšinou veľmi dobré (výnimka potvrdzuje pravidlo :D). Možno nevyzerali vždy vábne, ale na nemocničné stravovanie som bola milo prekvapená. Takže ja sa určite nesťažujem.


Prostredie

V neposlednom rade by som chcela vyzdvihnúť okolie nemocnice. Park rovno pred budovou, stromy a kvety. V podstate z každého okna či už na izbe, v jedálni alebo sprche, vidíte prírodu a panoramatické výhľady na mesto. S návštevou (opäť ak to dovoľuje Váš zdravotný stav) môžete absolvovať prechádzku v areáli nemocnice alebo len tak vybehnúť na kávu, koláč alebo inú dobrotu do niektorého z bufetov. Čas mimo oddelenie beží omnoho rýchlejšie, preto je možnosť ísť sa „vyvetrať“ na slnko a čerstvý vzduch na nezaplatenie. Samozrejme, toto všetko platí, len kým ležíte na gynekologickom oddelení. Ak ste už mamina, tak máte iné povinnosti a ste rada, ak stihnete návštevu jedálne…


Po mojich skúsenostiach som prišla k záveru, že v momente, kedy sa rozhodnete pre danú nemocnicu kam pôjdete rodiť, sa nemôžete rozhodnúť jednoznačne dobre alebo zle! Môžete sa ,,len,, rozhodnúť. Až čas a vaša osobná skúsenosť ukážu, či vaše rozhodnutie bolo pre vás a vaše dieťa správne. Každá z nás je úplne iná, rovnako ako naše tehotenstvá, prípadne problémy a komplikácie s nimi súvisiace, a preto aj naše skúsenosti s danou pôrodnicou sú veľmi individuálne a subjektívne.

Foto: Ideme konečne domov – zničené, spuchnuté a doráňané po pôrode, ale šťastné, že to máme za sebou …

Všetkým budúcim maminkám želám veľa síl a trpezlivosti, ktorú budete potrebovať najmä posledné týždne vášho tehotenstva a prvé týždne po pôrode. Dúfam, že váš výber bude pre vás ten správny :-) .

S pozdravom 

Share This