Dnes mám pre Vás inšpiráciu na originálnu záhradnú dekoráciu – obraz zo skalničiek. Jeho výroba je veľmi jednoduchá a výsledok očarujúci. Určite skrášli prázdne miesto v záhrade či na malom balkóne.

POTREBUJEME:

 • Starú tácku, šuflík alebo niečo vhodné, čo môžeme použiť ako základ pre obraz
 • Igelitovú fóliu
 • zajačie pletivo
 • kliešte na drôt
 • kladivo
 • malé klinčeky
 • nožnice
 • substrát (zemina zmiešaná pieskom, nič špeciálne)
 • rôzne druhy skalničiek a skalné ruže
 • mach
 • rozprašovač s vodou

POSTUP:

K výrobe skalničkového obrazu sme použili starú tácku, ale vhodnou alternatívou môže byť aj tenší šuflík. Ak nič podobné nemáte po ruke, tak si debničku môžete zhotoviť zo starých dosák. Skalničky sú nenáročne rastliny, no napriek tomu by mal mať obraz hĺbku aspoň 2 cm, aby bolo dostatok miesta pre substrát a aj vysádzanie. K výsadbe sa používa obyčajná hlina, ktorú môžete zmiešať s pieskom.

Podľa veľkosti rámu si za pomoci kliešťov odstrihneme zajačie pletivo s malou rezervou po okrajoch, aby sme si ho vedeli podľa potreby jemne prispôsobiť.

Vnútro rámu vystelieme igelitom, tesne po okraje rámu. Zabránime tak kontaktu dreva s vodou a mokrým substrátom, čím predĺžime jeho životnosť. Fóliu nemusíme upevňovať, kedže debničku napĺnime zeminou a tá ju udrží na mieste. Zeminu dobre utlačíme.

Na vrch poukladáme mach, ktorý celý povrch zjednotí a spevní, čím zabráni vypadávaniu substrátu. My sme mach k dispozícií nemali a skalničky sme išli sadiť veľmi nahusto, preto sme tento krok preskočili. :)

Zajačie pletivo položíme na debničku a za pomoci klinčekov ho pripevňujeme k rámu. Každý klinček nabijeme do dreva len do polovice a tú druhú ohneme smerom von, aby držal pletivo čo najlepšie. Robíme to veľmi opatrne, kedže užšie dosky sa nám môžu začať štiepiť. V tom príprade musíme klinec nabiť o kúsok dalej. Pletivo uchytíme v rohoch a až následne jedným až dvoma klinčekmi aj po stranách. My sme použili 12 klincov, ale záleží od veľkosti rámu. Prebytočné pletivo odstrihneme a ostré konce zahneme okolo rámu.

Po upevnení pletiva sme do debničky dosypali zeminu až po okraj. Základ obrazu máme hotový. Pred samotným vysádzaním si musíme pripraviť skalničky. Ak sa vyberajú z črepníka treba im rozbaliť celý koreňový bal aby sa dobre vysádzali. Kvety je potrebné očistiť od starých, suchých listov a dávame pozor, aby mal každý aspoň malý koreň. Príliž dlhé korene sa môžu skrátiť nožnicami.

Menšie ruže vysádzame cez otvory na pletive. Za pomoci prstov korienky natlačíme hlbšie do zeminy. Pri vysádzani väčších skalných ruží musíme rozstrihnúť kúsok pletiva a do vzniknutého miesta vysadíme ružu. Skalničky sa veľmi rýchlo rozrastú, takže ich nie je potrebné vysádzať veľmi husto.

Na záver sklaničky “polejeme” za pomoci rozprašovača. Hotový obraz necháme aspoň 2 – 3 týždne v ležiacej polohe na mieste, kde nebude vystavený priamemu slnku. Prvé dni kropíme vodou každý deň, neskôr len občasne.

Ďakujem sestre Gabike za spoluprácu pri tvorbe tohto obrazu.

Želám pekný deň

Viki

Share This