Dedinka Tihany je preslávená najmä vďaka levanduli a levanduľovým výrobkom. Avšak táto očarujúce miesto ponúka ešte omnoho viac. Je postavená v tradičnej architektúre – kamenné domčeky, slamené strechy a to všetko ozdobené krásnou keramikou či kvetmi. Každý chalupár a záhradkár si na tomto mieste nájde mnoho inšpirácie pre svoj vlastný domov. V tomto článku vám ukážem to najkrajšie z výletu Tihany. 

Na náš výlet sme vyrazili z Košíc a do cieľa sme dorazili po necelých piatich hodinách cesty. V tomto čase sú samozrejme zarátané aj pauzičky na oddych a obed. Ak nemáte možnosť isť autom, tak na internete si viete nájsť rôzne spoločnosti, ktoré ponúkajú jednodňové výlety do Tihany v cenách do 30 eur.

Tihany sa nachádza na poloostrove priamo v srdci Maďarského jazera Balaton, ktoré je najväčším jazerom v Strednej Európe s rozlohou vyše 590 km2. Dĺžka Balatonu dosahuje až 77 kilometrov.  Pozdĺž Balatonu sú súkromne pláže, no napriek tomu sa tu nachádza množstvo bezplatných miest s dobrým vstupom do vody. Ja som bola vo vode len po kolená, kedže sa mi zdala studená, no manžel sa s radosťou vykúpal. Zvažovali sme aj výlet loďou na druhú stranu Balatonu a späť, avšak z časového hľadiska nám to nevychádzalo. 

Dominantou na kopci nad dedinkou je Benediktínsky kláštor s kostolom, ktorého súčasťou  je aj predajňa s výrobkami opátstva. Ku kostolu vedie veľmi pekne spravená promenáda, z ktorej si môžete vychutnať nádherné panoramatické výhľady na Balaton. Vedľa kláštorného komplexu je udržiavaný park.

Foto: Počas našej návštevy bolo v parku pri kostole množstvo rôznych stánkov.

Na Tihany ma veľmi zaujala miestna architektúra. Prelína sa tu tradičný ľudový štýl architektúry (napríklad domček na nasledujúcich fotkách) s provensalským štýlom. Každý domček, každá budova v centre bola niečím zaujímavá, originálna.

Foto: tento domček ma zaujal pecou, nezvyčajne riešeným stropom a stenami s klenbami. 

Foto: Cestou stretnete množstvo nádherných vyrezávaných drevených sošiek.

Doslova na každom kroku vás čakajú obchody, kaviarne a reštaurácie. Miestni obyvatelia sú na turistov veľmi dobre pripravení. V obchodoch nájdete čokoľvek od výmyslu sveta. Podla mojich fotiek si môžete myslieť, že v Tihany nie sú škaredé obchody. Žiaľ niektorí podnikavci ponúkajú aj tovar, ktorý pripomína skôr blší trh alebo čínsky obchod. Samozrejme týmto obchodom som s vyhla a už vôbec som ich nefotila. Ak rovnako ako ja neviete takmer nič po Maďarsky tak to vôbec nevadí, kedže takmer všade sa dohovoríte po anglicky.

Väčšina obchodov však mala “dušu” a vy ste nevedeli kam sa máte skôr pozerať. Krásne vystavené ručne robené výrobky, starožitné nábytky a všade prítomna levanduľa v rôznych podobách. Ja som sa nevedela rozhodnúť ani len pre magnetku :-D . Ešteže som mala so sebou manžela, ktorý mi pomohol darčeky vybrať. Najväčšiu radosť mám zo závesnej mydlovej dekorácie. Ja mám tu svoju v kuchyni a vždy keď idem okolo tak cítim neskutočnú vôňu levandule. Nabudúce ich určite kúpim viac :) .

Foto: Jedným z najzaujímavejších domov je istotne “Paprika Ház”.

Počas prehliadky mestečka sme stretli aj tohto pianistu na kolesách, ktorý dotváral príjemnú atmosféru. Už menšiu radosť mali z neho motoristi kedže vytváral dopravnú zápchu už aj tak v dosť preplnenom meste :-D …

Ak sa vám nechce chodiť tak si môžete Tihany a jeho okolie pozrieť z cestného vláčika, ktorý pravidelne premáva. Viac informácií nájdete na ich stránke TU.

Na kopci sa nachádza krížová cesta ” Via Dolorosa ” s troma krížmi na vrchole. Odtiaľ je krásny výhľad na veže kostolíka.

Počas potuliek uličkami Tihany narazíte na viacero muzeí. Napríklad Baba múzeum , kde si môžete pozrieť historické bábiky, alebo Levandula HázTen sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí neďaleko jazera. Dozviete sa tu veľa zaujímavého o tomto kraji, ale aj o levanduli.

V obchodoch si môžete nakúpiť levanduľové výrobky od výmyslu sveta – levanduľový sirup, víno, pivo, čaj či džem.

Najkrajší obchodík v meste je podľa mňa Tihanyi Levendula manufaktúra. Ak milujete rovnako ako ja vintage štýl, tak si určite prídete na svoje. Jednou z atrakcií ktoré tu majú je figurína oblečená do levanduľových šiat.

V levanduľovej dedinke sme nemohli vynechať ochutnávku levanduľovej zmrzliny. Ak sa pozriete lepšie na fotku tak uvidíte množstvo príchutí z ktorých si môžete vyberať. Prvýkrát v živote som si dala niečo s príchuťou levandule a zmrzlina bola fantastická.

Náš plán bol prísť sem cez týždeň a mimo Levanduľový festival aby sme si toto miesto v pokoji vychutnali bez návalov turistov. Žiaľ naše plány sa pomenili a náš výlet vyšiel presne na tento čas. Väčšina fotiek vznikla v deň príjazdu – piatok, kedy som si naozaj v pokoji mohla vychutnať atmosféru mesta. V nasledujúci deň sme si len rýchlo pozreli čo sme predchádzajúci deň nestihli. Doslova sme utiekli pred návalom turistov. Celé mestečko bolo preplnené autobusmi, autami s turistami. Ak ste chceli isť autom k levanduľovým poliam za Tihany tak ste museli čakať v naozaj nekonečnej dopravnej zápche.

Najväčším lákadlom v Tihany sú levanduľové polia, kvôli nim som samozrejme sem chcela isť aj ja. Jeden z mojich snov bolo stáť na levanduľovom poli, sledovať západ slnka a urobiť pár krásnych fotiek. Na niektorých poliach si môžete levanduľu za poplatok nazbierať sami.

My sme o samozber nemali záujem, kedže doma máme levandule neúrekom a preto som rada, že sme počas našich potuliek stretli pole Tihanyi Levendula manufaktúra. Tu je zber levandule zakázaný, ale na poli sa môžete v čase otváracích hodín fotiť koľko len chcete. Ako vďaku za to si môžete nakúpiť voňavé levanduľové výrobky. Ale o návšteve levanduľového poľa chystám samostatný článok, ktorý je už v príprave. Sledujte ma aj na ďalej :-) .

Mestečko Tihany ako aj okolie Balatonu nás natoľko očarilo, že sa sem určite niekedy vrátime. Za predlžený víkend sa naozaj nedá stihnúť pozrieť všetko čo tento nádherný kút Maďarska ponúka …

Share This